TBT 2019 Weekend 2 Schedule and Inactives

 

By: TBT Staff | @thetournament


Here are the TBT 2019 inactives and referees for Weekend 2 games

Richmond Regional

Friday, July 26

(4) Best Virginia vs. (5) Seven City Royalty, 3 pm EST, ESPN3

Referees: Teddy Valentine, Jamahl Ralls, Tim Comer

Inactives: Tarik Phillip (Best Virginia); Joe Alexander (Best Virginia), Brandan Stith (Seven City Royalty), Ahmad Caver (Seven City Royalty)

 

(1) Overseas Elite vs. (8) Hilltop Dawgs, 4:50 pm EST, ESPN3

Referees: Teddy Valentine, Jamahl Ralls, Orlandis Poole

Inactives: John DiBartolomeo (Overseas Elite); Angelo Caloiaro (Overseas Elite); Alex Tyus (Overseas Elite); KJ Maura (Hilltop Dawgs); Javier Mojica (Hilltop Dawgs)

 

(3) Green Machine vs. (6) The Web, 6:40 pm EST, ESPN3

Referees: Clarence Armstrong, Dwayne Gladden, Hayward Bostic

Inactives: Erik Copes (Green Machine); Darrius Garrett (The Web)

 

(2) Ram Nation vs. (7) Team DRC, 8:30 pm EST, ESPN3

Referees: Clarence Armstrong, Garrick Shannon, Dawud Mills

Inactives: Javonte Green (Ram Nation), Marcus Roper (Team DRC)

 

Saturday, July 27

Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5 pm EST, ESPN3

Referees: Dwayne Gladden, Garrick Shannon, Tim Comer

 

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 pm EST, ESPN3

Referees: Teddy Valentine, Jamahl Ralls, Clarence Armstrong

 

Sunday, July 28

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 12 pm EST, ESPN

Referees: Clarence Armstrong, Jamahl Ralls, Tim Comer

 

Richmond(Black)

 

Salt Lake Regional

Thursday, July 25

(1) Eberlein Drive vs. (8) Team Utah, 5 pm EST, ESPN3

Referees: Mark Fulton, Derek Anganes, Chris Singer

Inactives: James Michael McAdoo (Eberlein Drive); Justin Hawkins (Team Utah)

 

(4) Sons of Westwood vs. (5) L.A. Cheaters, 6:50 pm EST, ESPN3

Referees: Mark Fulton, Derek Anganges, Chris Singer

Inactives: Shizz Alston (Sons of Westwood); Isaac Hamilton (Sons of Westwood); Larry Drew II (Sons of Westwood); David Wear (Sons of Westwood); Travis Wear (Sons of Westwood); Marcus Williams (L.A. Cheaters); Casper Ware (L.A. Cheaters); Charles Jackson (L.A. Cheaters)

 

(2) Team Challenge ALS vs. (7) Utah Stallions, 8:40 pm EST, ESPN3

Referees: Wes Ford, Matt Amaral, Doug Sturdivan

Inactives: Gregory Smith (Team Challenge ALS); Julian Gamble (Team Challenge ALS); Tyler Rawson (Utah Stallions)

 

(3) Team Fredette vs. (6) CitiTeam Blazers, 10:30 pm EST, ESPN3

Referees: Wes Ford, Matt Amaral, Doug Sturvidan

Inactives: Darrington Hobson (Team Fredette); Sean Finn (Team Fredette); Josh Adams (Team Fredette)

 

Friday, July 26

Game 1 winner vs. Game 2 winner, 9 pm EST, ESPN3

Referees: Wes Ford, Matt Amaral, Doug Sturvidan

 

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 11 pm EST, ESPN3

Referees: Wes Ford, Matt Amaral, Doug Sturvidan

 

Saturday, July 27

Game 4 winner vs. Game 5 winner, 9 pm EST, ESPN3

Referees: Wes Ford, Matt Amaral, Doug Sturvidan

 

SaltLake(Black)

 

Syracuse Regional

Friday, July 26

(3) Brotherly Love vs. (6) Jimmy V, 1 pm EST, ESPN3

Referees: Brian O'Connell, Mike Kitts, Pat O'Connell

Inactives: Jason Thompson (Brotherly Love); Rodney Green (Brotherly Love)

 

(2) Armored Athlete vs. (7) Team Draddy, 3 pm EST, ESPN3

Referees: Brian O'Connell, Mike Kitts, Pat O'Connell

Inactives: Michael Ojo (Armored Athlete); Dominique Sutton (Armored Athlete)

 

(4) Team Fancy vs. (5) GaelNation, 5 pm EST, ESPN3

Referees: Tom Morrisy, Ryan Sajano, Paul Toomey

Inactives: Kasey Hill (Team Fancy); TK Edogi (GaelNation)

 

(1) Boeheim's Army vs. (8) We Are D3, 7 pm EST, ESPN2

Referees: Tom Morrisy, Ryan Sajano, Mike Kitts

Inactives: Chris McCullough (Boeheim's Army); Brandon Triche (Boeheim's Army); Brandon Federici (D3); David Michaels (D3); Lucas Hausman (D3)

 

Saturday, July 27

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 12 pm EST, ESPN

Referees: Tom Morrisy, Ryan Sajano, Paul Toomey

 

Game 1 winner vs. Game 2 winner, 2 pm EST, ESPN3

Referees: Brian O'Connell, Pat O'Connell, Mike Kitts

 

Sunday, July 28

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2 pm EST, ESPN

Referees: Brian O'Connell, Pat O'Connell, Paul Toomey

 

Syracuse(Black)

 

Wichita Regional

Thursday, July 25

(3) Self Made vs. (6) Sideline Cancer, 7 pm EST, ESPN

Referees: Ray Natili, Chance Moore, Brooks Wells

Inactives: Darnell Jackson (Self Made); Kevin Olekaibe (Sideline Cancer)

 

(2) AfterShocks vs. (7) Iowa United, 9 pm EST, ESPN

Referees: Kelly Self, Toby Martinez, Robert Felder

Inactives: Malcolm Armstead (AfterShocks); Toure Murry (AfterShocks); Marcus Fizer (Iowa United); Megan Gustafson (Iowa United)

 

Friday, July 26

(1) Golden Eagles Alumni vs. (8) Fort Hood Wounded Warriors, 7 pm EST, ESPN3

Referees: Ray Natili, Chance Moore, Brooks Wells

Inactives: Jamil Wilson (Golden Eagles); Juan Anderson (Golden Eagles)

 

(4) Team Colorado vs. (5) Purple & Black, 9 pm EST, ESPN3

Referees: Kelly Self, Toby Martinez, Robert Felder

Inactives: Carlon Brown (Team Colorado); Curtis Kelly (Purple & Black); Akeem Wright (Purple & Black); VJ Vaughn (Purple & Black)

 

Saturday, July 27

Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2 pm EST, ESPN

Referees: Ray Natili, Chance Moore, Brooks Wells

 

Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 pm EST, ESPN

Referees: Kelly Self, Toby Martinez, Robert Felder

 

Sunday, July 28

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 4 pm EST, ESPN

Referees: Ray Natili, Kelly Self, Chance Moore

 

Wichita(Black)